Temel İtaat Eğitimi

TEMEL İTAAT EĞİTİMİ NEDİR? 

      tasmalı itaat egitim sistemidir. Can dostumuz tasmalı iken bizi algılar ve bu da aramızdaki bağı güçlendirir, ve bu bizi dogru algılanmasını sağlayan bir mekanizmadır.

Bu nedenle tasmalı itaat egitimi cok önem arz eder. Bilinçli olan bireyler ve bilinçsiz olan bireyler mutlaka deneyimli olan eğitmenlerimizden, tasmalı itaat egitimini öğrenmek için mutlaka bilgi almalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken egitmen anlatırken onu çok iyi algılamak ve dinlemektir.  

Temel İtaat Egitimi Kac Aylıkken Verilir: 

       Temel itaat egitimi can dostumuz 3.aylarını doldurduktan sonra verilir. Tabi bu köpegin cinsine ırkına göre de degiskenlik gösterebiilir . Bazı köpekler bu eğitimi 3.ve 9. aylar arasında olabiliyor. Ama buradaki en önemli husus tüm can dostlarımızın temel itaat egitimini 9 ay icerisinde tamamlamıs olmasidir. Nedeni ise tüm can dostkarımızın karakteristik özelliklerinin oturmuş olmasıdır,bu da ileride eğitim vermek isteyen bireyler icin sorun yaratır 

      Süreç:   Temel itaat egitimi ‘nin devamlılığını candostlarımıza kazandırmak 1 ile 1,5 ay sürer, ve bu sürec dostlarimiza sorumluluk bilincini kazandırır, ve bu da can dostlarımızının uyum sağlayabilmesini olanaklaştirir

    Temel itaat egitiminde dikkat edilmesi gereken husular:

    ■Köpeklerin ırklarına göre dogru egitimi belirlemek: Her köpek ırkı egitime aynı tepkiyi göstermez bu da, bu konudaki önemli bir husustur. Bir candostumuzdan bu egitim sürecinde cok olumlu sonuç alırken bir digeirinden olumsuz bir sonuç elde edebiliriz ve bu yüzden köpegin ırkına göre temel itaat egitiminde bir plan yapar ve o plan dogrultusunda calişmalarmizi sürdürürüz..

    ■Süreci dogru kullanmak. Temel itaat egitimini bir cocugun ilkokula başlamasiyla iliskilendirebiliriz. Bu yüzden bizim icin dogru egitim hayati önem taşir çünkü yanliş bir egitim aldıgı takdirde, bu can dostumuzda süregelen alıskanlık olmasından ötürü ölene kadar onunla birlikte gelecek ve bu da hayatı sizin icin daha cekilmez kılacaktır. 

    ■Egitimi veren kisinin sabırlılığı ve tutarlılığı 

     Temel itaat egitimi verilirken eğittmenin disiplinli bir çalışma doğrultusunda kesintiye uğraması ve doğru bir eğitim üzerine yoğunlaşması gerekmektedir. Disiplinli bir calisma ise ancak saygı ve sevgi ile olur. 

Temel İtaat Eğitiminde Ödüllendirme :                                                   

              bu yöntem oldukca etkili bir yöntemdir cünkü candostlarımız bu ödüllendirme sistemiyle doğru bir davranışta bulunduğunu anliyicak ve bu davranışın sürekliliğini sağlayacaltır. Ama tabiki her seyin de bir zamanı vardır ve her zaman verilmemelidir. Her zaman bu sistem kullanıldığı takdirde köpek ödül olmadan istenileni yapmiyicaktır 

TEMEL İTAAT EGİTİMİNİN ÖNEMİ “YAVRU KÖPEKLERİN GELİŞİMİNİ SAĞLAMAK VE YAŞAM KALİTELERİNİ YÜKSELTMEKTİR”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir